Autóval Spanyolországba 2020 – a spanyolviasz nyomában
Számos európai nagy nemzeten keresztül, közel 20 órányi utazás, autópályák és meseszép tájak várnak ránk, ha Magyarországról autóval indulunk Spanyolországba. Az 1930 egy jól sikerült évszám is lehetne a múlt századból, de jelen esetben egészen pontosan kilométerekben mérve, pont ennyi vár ránk, ha például Budapestről a katalán fővárosba, Barcelonába indulunk egy spanyolországi nyaralásra. Jól megtervezve, könnyedén és élménytelien levezethető távolság ez.
Fedezzük fel együtt a spanyolviaszt!
Lássuk milyen az utazás Spanyolországba, autóval!
Európa egyik legmelegebb országába készülünk, ahol a mediterrán, a szubtrópusi és az óceáni éghajlat is egyaránt megtalálható. A nyár forró, a tél pedig a magyar tavasz. Az utóbbi igazán kellemes, lágy középhőmérsékletet biztosít. Pompás egy spanyol nyaraláshoz, pláne, ha a remek , híresen jó spanyol apartmanok közül sikerül egy megfelelőt találnunk.
Utazásunk tervezésekor az időjárás szempontjából érdemes a sok éves, hosszú távú meteorológiai mért adatokat figyelembe venni hiszen a legjobb esetekben is maximum heti előrejelzéseket kaphatunk.
Ha Spanyolországba indulunk autóval, délre indulunk és délre tartunk –ezt vegyük figyelembe a poggyászunk összeállításánál. Könnyű holmikkal, meleg időben praktikus ruhákkal készüljünk a spanyol nyaralásra, már az utazás elején.
Utazás Spanyolországba autóval
Ne feledjük, az európai kultúra hatalmas bölcsőjébe tartunk, innen indult világhódító útjára Cristoforo Colombo is. 1492-ben vágott neki az új világ felfedezésének a spanyol birodalom nevében és eredményeivel átírta a világ történelmét Kolumbusz Kristóf.
A nemzet pedig a mai napig is monarchiaként működik. Itt bizony még lakik egy király, egy királynéval, akinek tevékenysége épp olyan, mint a régi mesékben: a király az állam feje, a fegyveres erők főparancsnoka, kitűzi a választásokat, kegyelmet gyakorol és mindenek feletti vétójoggal is rendelkezik a parlamentben. Ő VI. Fülöp, a nem annyira öreg király, aki 2014 óta Spanyolország uralkodója. Madridban él családjával, királyi nejével és lányaival.
Magyarországról, a 2007. évi schengeni övezethez történő csatlakozása óta, a magyar állampolgárok már útlevél és határellenőrzés nélkül utazhatnak autóval Spanyolországba. Elegendő egy érvényes, fényképes azonosító, például a személyi igazolvány a felnőtt utazók számára. Gyermekek esetében (ha nincs személyi igazolványa) 14 év alatt szükséges a hivatalos útlevél, a kísérő nélkül utazó 18 éven aluliak számára pedig a szülői hozzájárulás.
Utunk több irányban vezethet a mediterrán király országába; északra Svájcon át, délre Nizza-n és Monacón keresztül, vagy egészen egyszerűen átvágva fél Európán, mehetünk az Ausztria- Németország útvonalon is. Az útvonaltervezők az interneten keresztül percre, kilométerre és kanyarokra pontos tanácsokat nyújtanak számunkra indulásunk előtt.
Kizárólag vérmérsékletünktől függ tehát, hogy melyik európai útvonalat válasszuk. Ha észak felé indulunk, akkor Svájc gyönyörű hegyei kápráztatnak majd el, ha délre, akkor Velencétől a Földközi tenger partján keresztül autózhatunk, valódi kulturális és idegenforgalmi ékszerdobozok között, akár a Riviérán át, egészen Barcelonáig.
Bármelyik útvonalat is választjuk, átlagosan a következőkkel kell számolnunk: közel 20 órányi folyamatos autóút áll előttünk átlagosan 106 km/h sebességgel számolva. 7 literes átlagfogyasztással kalkulálva, 50. 000 HUF körül lesz az autó benzinköltsége.
Természetesen ehhez az autópálya díjakat még hozzá kell számolnunk, ami a spanyol kapus rendszerben, 9-10 EUR/100 km-ként.
Érdemes szem előtt tartanunk, ha autóval indulunk Spanyolországba, hogy a közlekedési bírságok rendkívül magasak, 250 eurótól – 1000 euróig is terjedhetnek.
A sebességhatár lakott területen 60 km/h, lakott területen kívüli 80 km/h, ha valaki ezt átlépi, az már a spanyol jog értelmében bűncselekménynek számít. Ha a külföldi állampolgár a helyszínen nem tudja kifizetni a bírságot, az autója lefoglalásra kerül.
Fontos tudni, hogy minden kocsiba kötelező a fényvisszaverő mellény, mégpedig utasonként egynek kell lennie. A vezetés közbeni mobiltelefonálást is büntetik, 300 EUR a bírság. A tilosban parkolás 90-250 euró között mozog.
Spanyolországban nincs zéró tolerancia, azonban…
Volán mögé ülni csak 0,5 g/l véralkohol szintig lehet, kezdő vezetőknél ez az érték alacsonyabb. 1,2 g/l-t meghaladó véralkohol, a túllépés ittas vezetésnek minősül és ugyancsak bűncselekménynek számít.
Spanyol nyaralás, Árak
Ha megérkeztünk a spanyol király országába, európai közeg, és árak fogadnak minket. Spanyolország nem tartozik a drága országok közé, a megélhetési árak csak Portugáliában és Görögországban alacsonyabbak a környéken, az unióban.
Az árak a magyarországi áraknál magasabbak ugyan, de nem olyan mértékben, mint más EU tagországban. Régiónként, és azon belül is üzletenként, városrészenként is találhatunk olcsóbb és drágább boltokat és üzletláncokat.
Barcelonában a következő átlag árakkal számoljunk:
-0,5 kg kenyér 1,06 EUR,
-1 liter tej 0,84 EUR,
-1,5 liter ásványvíz 0,50 EUR,
-1 kg cukor 1 EUR,
-1 doboz tojás 1,65 EUR,
-1 liter benzin 1,30-1,50 EUR,
-1 doboz cigaretta 4,80 EUR,
-0,5 literes dobozos sör 0,70-1,10 EUR,
-1 csésze kávé 1,60 EUR
A Spanyolországba való beutazás előtt érdemes kérni ingyenesen Európai Egészségbiztosítási Kártyát (az E 111 jelű nyomtatvány utódját). Ehhez személyazonosságot igazoló okmányok és a TAJ-kártya szükséges. A spanyol egészségügyi intézmények közül azok fogadják el ezt, amelyek a társadalombiztosítással szerződésben állnak.
Ugyanazokat az ellátásokat teszi lehetővé egy adott országban és mivel Spanyolországban az egészségügyi ellátás ingyenes, ezzel a kártyával magyar állampolgárok is térítésmentes kapnak ellátást. (Utasbiztosítás kötése ugyanakkor erősen ajánlott, hiszen a kártya nem fedez minden költséget, például egy baleset esetében.)
Spanyolország hivatalos fizetőeszköze az Euró. Gazdaságosabb itthon pénzt váltanunk, ugyanis a spanyol bankok és pénzváltóhelyek a Magyarországon megszokottnál jóval nagyobb jutalékot számolnak fel.
A bankok 9-13 óra között fogadnak ügyfeleket, de a pénzváltó helyeken, és a bankautomatákban természetesen éjjel-nappal bankjegyekhez lehet jutni.
Az üzletek általában reggel 9-től este 21 óráig tartanak nyitva, de a déli óráktól 16 óráig terjedő időben több helyen sziesztát tarthatnak. A nagyobb áruházakra ez nem jellemző, azokat az európai átlaghoz hasonlóan, 10-től 22 óráig találjuk nyitva.
A mobil kommunikáció az Európai Unió szabványai alapján, 2017. június 15.-től egységes, azaz Spanyolországban sincs roaming többletdíj. A belföldi tarifáinkkal azonos díjakkal tudunk telefonálni, sms-t küldeni, internetezni, a hívásfogadás pedig természetesen ingyenes.
Arra azonban érdemes figyelmi, hogy ez az általános díj, de több magyar kiegészítő kedvezmény nem érvényes. (főleg feltöltő kártyák esetében, Dominósoknak, illetve a mobilnet nem használható, vagy nem minden esetben, és nem pontosan a hazai feltételekkel). Ezekről érdemes pontosan tájékozódjunk a szolgáltatónk weboldalán.
Végül a Spanyolviasz…
Maga a híres spanyolviasz egyébként nem más, mint a középkori pecsét anyag, amelyeket a levelekre tettek. A spanyolviasz kimagasló minőségű, színű és fényű volt. Szerte Európában hamar ismert lett és jellegzetesen felismerhető. Így a szólásbeli alaknak, nagyon is valóságos az alapja.
Spanyolország ma is olyan, mint egykori híres pecsétje: semmivel össze nem hasonlítható. Qué pasada, mondják, azaz: nagyon király!